Objawy chorobowe humanistycznej fotografii wieloplanowej

 

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Internetowa przestrzeń, którą właśnie powołałem do życia, stanie się miejscem dla swobodnej wymiany ciekawych uwag i myśli związanych z fotografią.

Na dobry początek publikuję poniżej interesujący tekst, który spontanicznie przesłał mi Pan Piotr Denis, tekst, w którym porusza ważne wątki związane z dzisiejszą fotografią. Ucieszyłem się tym artykułem odkrywając dodatkowo zbieżność z moimi odczuciami, które wyraziłem wcześniej w opublikowanym tekście pt. „Strach przed byciem fotografem przeciętnym”.

 

Oto głos oraz fotografia Pana Piotra Denisa:

Objawy chorobowe humanistycznej fotografii wieloplanowej

Napisać parę słów na powyższy temat zdecydowałem się po wielomiesięcznych obserwacjach dwóch dość znaczących i opiniotwórczych, fotograficznych obszarów w Internecie – Lens Blog (New York Times) oraz Burn Magazine (pod patronatem znakomitego fotografa D.A. Harveya). Tekst nie był skończony, ale zauważywszy, że Tomasz Tomaszewski zaobserwował podobną tendencję – postanowiłem uwolnić te myśli.

Lens Blog powstał z myślą o szerzeniu dobrej fotografii, tego uniwersalnego języka którym jesteśmy otoczeni, ale w tym wypadku miał, i wciąż ma to być absolutnie najwyższy poziom nakierowany na fotograficzne eseje, ewentualnie cykle fotografii pojedynczych mających wspólny mianownik – wspólny przekaz. Z kolei Burn Magazine powstał jako miejsce za pośrednictwem którego, do głosu stosunkowo szybko mogą dojść dobrze rokujący fotografowie i foto entuzjaści. Czasami pojawiają się tutaj również materiały fotografów o dużym doświadczeniu, o sprawdzonym dorobku – jest to jednak rzadkość.

Mam jednak wrażenie od jakiegoś czasu, że poziom fotografii na obydwu tych „portalach” obniżył się. Dominują fotografie proste, jednoplanowe, zaskakujące formą (jednak coraz mniej) zamiast treścią, o niewiarygodnym ładunku emocjonalnym, gdzie trudno nawet sprecyzować czy tym który coś przeżywa jest bohater fotografii czy fotograf. Dostrzegalna jest próba poruszania tematów intymnych, przekraczania pewnych granic intymności, strefy komfortu zarówno fotografowanych jak i fotografa, jednak efekty zazwyczaj (znowu – mam wrażenie) są mało przekonujące. Jakbym pod skórą czuł, że jednak coś jest nie tak, że albo nie ma w tym zupełnej szczerości, albo coś jest ustawione – upozowane, pomimo starań by tak to nie wyglądało.

Będąc pasjonatem głównie tego co się wydarzyło w fotografii na skutek człowieka o nazwisku Szarkowski, a może przede wszystkim na skutek działań fotografów przecierających szlaki w tym co w 1967 roku zostało nazwane „Nowym dokumentem”, mam niemalże pewność, że to co obserwujemy teraz w nadmiarze na Lens Blogu i na Burn Magazine, jest trochę zakpieniem z dobrego imienia fotografii i generowaniem tylko pola do niekończącego się podważania jej wartości, ale też sprzyja bazowaniu na tym co przeciętne – skoro takie jest pokazywane na referencyjnych stronach. Dlaczego tak mało fotografów stara się obserwować świat wieloplanowo? Dlaczego tak często widzimy tylko dokumentację rzeczy i przedmiotów, które nie nabierają nowych znaczeń? Dlaczego brakuje emocji, a zamiast tego pojawiają się odseparowane byty? Garry Winogrand na początku lat 80-tych ubiegłego wieku powiedział, że już tak dużo wiemy o tym jak fotografie wyglądają, że nagminnie kopiujemy. Ale jest to nudne, i tylko wtedy będziemy w stanie zaoferować coś nowego gdy będziemy jednocześnie pewni i niepewni tego co fotografujemy, gdy będziemy starać się poprzez swoją osobowość zaoferować coś oryginalnego, ale też skomplikowanego, może wręcz tajemniczego. Trudne to jest bo wymaga rozpracowania siebie i zaakceptowania, i polubienia – czy staje się to czymś ekskluzywnym? Patrząc na powielane tendencje obrazowania na Lens Blog i Burn Magazine – chyba tak. Być może więc wieloplanową, humanistyczną fotografię trawi jakaś choroba i potrzebne jest antidotum. Tym z kolei może być kontrdziałanie – po prostu, choć wcale nie proste, szukanie i robienie takich fotografii.

Żeby nie uschnąć od krytycznego spojrzenia – zdarzają się jednak materiały inne – niezwykle ciekawe, intrygujące, nie pozostawiające wątpliwości, że fotografia może zabierać nas niemalże w nieokreślone kosmiczne otchłanie, pomimo że patrzymy na fragmenty świata realnego, zdawałoby się – dobrze nam znanego. Z ostatniego roku takimi materiałami są np., w moim odczuciu, te:

http://www.burnmagazine.org/essays/2017/02/swarat-ghosh-beyond-street/

https://lens.blogs.nytimes.com/2017/04/26/casablanca-a-city-nothing-like-the-film-yoriyas-alaoui-ismaili/

Te szczególnie zapadły mi w pamięć i chętnie spoglądam na pracę ich autorów, można znaleźć nawet wywiady z nimi. Odczuwam w nich niezwykły humanizm i prawdziwe zadziwienie światem. W dodatku, obydwa te przypadki pokazują, co mnie akurat bardzo cieszy, że wystarczy wyjść z aparatem na ulicę, systematycznie penetrować swoje najbliższe, publiczne otoczenie, mieć odwagę podchodzenia blisko, by powstały fotografie niesamowite. Nie trzeba nawet wnikać w przestrzenie prywatne. Może też dlatego tak mnie to zaintrygowało, że sam nieustannie staram się tak spoglądać na świat – właśnie z zadziwieniem, szukając wzajemnych relacji, często nieoczywistych, z szeroko otwartymi oczami niczym sowa na ramieniu Ateny, filtrując to spojrzenie przez moje doświadczenie, upodobania, słabości. Życząc takich właśnie doświadczeń podczas obcowania z dobrą fotografią – pozdrawiam.

Piotr Denis, luty 2018